İnternetten Bir Çok Kazanç Formülleri

Anne Şefkatindeki Mucize !

Anne Şefkatindeki Mucize !

Mar 15, 2017

Yeni yapılan bir bilimsel araştırma, annelerinden şefkat gören yavruların beyinlerinde, aktif hale geçen genler olduğunu göstermiştir.

New York Üniversitesi araştırmacılarının yürüttüğü beyin analiz çalışmaları, yavru canlıların acı hissi duyduğu durumlarda birkaç yüz kadar genin

, az ya da çok aktif hale geldiğini ortaya koymuştur. Buna göre yavru canlılar Allah’ın rahmetinin bir tecellisi olarak annelerinden şefkat gördüklerinde, 100’e yakın gen bu durumdan etkilenmektedir.

images-2

> Konuyla ilgili araştırmayı yürüten nöro-biyolog Regina Sullivan, köpekler ve fareler üzerinde yaptığı araştırmalarda, anne şefkatinin stresli bir yavrunun beyninde kısa vadede oluşturduğu etkiyi ilk kez ortaya koydu.

> Çalışma, aynı zamanda, şefkatin uzun vadede nasıl sonuçlar doğurduğunu da gösterecek şekilde tasarlandı. Çalışmanın sonucu ise oldukça dikkat çekiciydi, çünkü doğum yapan diğer canlılarla birlikte, insanlarda da benzer etkiler olduğu ortaya çıktı. Araştırma sonuçları annelerde bulunan “TLC”’nin, bebeklerde acı hissinin dinmesini sağladığını gösterdi. TLC aynı zamanda bebekliğin ilk aşamasındaki beyin gelişimini de olumlu yönde etkiliyordu. Beyin duygular ile ilgili bölümdeki gen aktivitesini etkileyerek bunu yapıyordu.

> Nöro-biyolog Sullivan bu konuda şunları ifade etti:
“Çalışmamız, anne şefkatinin, yarası yahut sıkıntısı olan bir yavru üzerinde sadece davranışlarında değil, beyin hücrelerindeki kritik noktalar üzerinde de etki oluşturduğunu gösterdi. Bu etki, beyin gelişiminin ilk aşamalarında söz konusudur.”

> Araştırma, yeni doğmuş bir köpek yavrusunun beyninde badem büyüklüğündeki yer kaplayan amigdala bölgesini genetik analizlere tabi tutarak yapıldı. Bu bölge, duygusal işlevleri yürüten bölgedir. Örneğin korku, zevk vb. ile ilgili sinyaller beynin bu bölgesinden gelir.

> Sullivan, ilk olarak anne şefkatinin yeni doğmuş bir köpek yavrusunun beynindeki elektrik sinyallerini kontrol ettiğini buldu. Son araştırmaları ise, şefkatin, çok küçük yavrularda acı hissinin ortadan kalkmasını sağlayan karmaşık etkilerine ışık tuttu.

> Sullivan, hiç kimsenin, hangi tür canlı olursa olsun, bir yavrunun acı çektiğini görmek istemeyeceğini belirtmekte ve “ağrı kesicilerin bebekler için son derece tehlikeli olduğuna dikkat çekerek, alternatif çözümler bulmaya girişmek gerektiğini” vurgulamaktadır. İşte anne şefkati, özeni, hatta belki anne kokusu gibi unsurlar bu acıyı dindiriyor olabilir.

> Sullivan dikkatini, bu genetik etkilerin uzun vadeli sonuçlarına yöneltti. Ona göre bir yavru için bebekliği boyunca güven ve emniyet sembolü olan annesinin, acıyı dindirmek konusundaki kısa vadedeki faydaları mutlaka uzun vadede de bir sonuç oluşturmalıydı.

> Nöro-biyolog Sullivan ayrıca, “Yavrunun beyninin anne şefkatinden nasıl beslendiği hakkında daha fazla şey öğrendikçe, hem fiziksel hem zihinsel ağrıdan kaynaklanan rahatsızlıkları tedavi etmek konusunda da daha başarılı olunacağını” belirtmektedir.. Elbette tüm canlıların üstün özelliklerini ortaya çıkaran, onlara akılcı planlar yaptıran, onları yaratan ve tüm bunları ilham ile emreden, sonsuz akıl ve kudret sahibi olan Allah’tır.

> Allah sizi topraktan yarattı, sonra bir damla sudan. Sonra da sizi çift çift kıldı. O’nun bilgisi olmaksızın, hiçbir dişi gebe kalmaz ve doğurmaz da. Ömür sürene, ömür verilmesi ve onun ömründen kısaltılması da mutlaka bir kitapta (yazılı)dır. Gerçekten bu, Allah’a göre kolaydır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This