İnternetten Bir Çok Kazanç Formülleri

Aslan Kükrediğinde

Aslan Kükrediğinde

Mar 15, 2017

Bir aslan kükrediğinde, sesi neredeyse 3 boyutlu bir sistemle tüm çevrede yankılanır. Bu sesi 8 km uzaktan duyabiliriz ki bu çok önemli bir mesafedir. Yani 8 km uzaklıktaki bir aslan size sesini duyurabilir, asıl etkileyici olan ise diğer aslanların bu sesi 50 kilometre uzaktan duyabilmesidir.


Aslanlar kükrediğinde ses etrafta çok etkili şekilde yankılanır çünkü aslanlar trombon gibi seslerini inceltip kalınlaştırabilirler. Ses bir küre tarzında etrafa yayılır, yani bir anlamda müzik sistemlerinde kullanılan surround sound sistemi oluşur. Daha önce de belirttiğimiz gibi insanlar bu sesi 8 km öteden duyabilirken aslanlar 50 km öteden duyabilirler. Bilim insanları aslanların kükremelerinden yola çıkarak birbirlerinin yaşını, sağlığını ve hatta kendini savunup savunamayacağını anlayabildiklerini düşünüyorlar.

2278827-aslan

Yeni araştırmalar aslanların ses tellerinin özel bir yapıda olduğunu bu nedenle akciğerlerini çok zorlamadan yüksek ve derin sesler çıkarabildiklerini ortaya koydu. Ses üreten birçok canlıda ses telleri eğimli bir yapıya sahipken büyük kedilerde görülen bir yağ tabakası bu telleri daha kolay titreşen düz yastıklar haline getiriyor. Bu süper yaratılışı keşfeden bilim insanlarından biri olan Iowa Üniversitesi’nden Ingo Titze bu gerçeği şöyle anlatıyor:
‘İnanılmaz derecede etkili bir enstrüman. Böyle bir ses çıkarmak için aslanın kendisini zorlamasına hiç gerek olmuyor.’
Aslanların etkileyici özellikleri bunlarla sınırlı değildir. Bir aslan saldırıya geçtiğinde avına bir arabanın çarpma hızına denk bir güçle vurabilir.
Bir aslanın yelesi ne kadar siyahsa o aslan o kadar güçlü demektir. Hatta dişi aslanlar bu şekilde erkek aslanın hiçbir kavgada yenilmemiş olduğunu anlayabilmektedirler. Bir aslan kavgada yenik düştüğünde yelesi sararır ve dökülür.
Allah aslanları birçok etkileyici özelliklerle donatmıştır. Allah’ın sınırsız yaratma sanatı vesilesiyle bu güzelliklere şahit olup, Allah’ın büyüklüğünü benzersiz gücünü bir kere daha kavrarız:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This