İnternetten Bir Çok Kazanç Formülleri

Narın Faydaları

Narın Faydaları

Mar 17, 2017

Günlük hayatımızda, gözümüzün önünde bulunan bazı güzelliklerin ve nimetlerin ne kadar farkındayız? Bize bir bardak su veren bir kişiye bile teşekkür ederken, bize bunca nimetleri veren Yüce Yaratıcı’mıza ne kadar şükrediyoruz?

Nar, bol miktarda potasyum ayrıca fosfor, kalsiyum, demir, sodyum gibi mineraller ile A, B1, B2, B3 ve C vitaminleri içerir. İçerdiği zengin potasyum, sodyum ile birlikte işleme girerek vücudun su dengesini ayarlar, kalp atışlarının normal seyrini sağlar.

Görüntünün olası içeriği: bitki, çiçek, doğa ve açık hava

Florida’da yapılan Amerikan Kardiyoloji Koleji toplantısına katılan, Columbia Üniversitesi New York Presbyterian Hastanesi kardiyologlarından Doç. Dr. Özgen Doğan, yapılan son araştırmaların, nar suyunun damar tıkanıklığını önleyici özelliğini ortaya çıkardığını belirtti. Nar suyunu tablet haline getirme çalışmalarının gündemde olduğunu vurgulayan Doğan, şu bilgileri verdi: “Hayvan deneylerinde, nar suyuyla beslenme sonrasında damar plakları ve tıkanıklıkları yüzde 44 geriledi. İnsanlar üzerinde yapılan bir araştırma ise 2 hafta boyunca günde 50 ml nar suyunun, tansiyonu artıran enzimi yüzde 36 düşürdüğünü gösterdi.

Narda, kansere karşı koruyucu antioksidanlar bulunuyor. Nar suyundaki antioksidan miktarı, yeşil çay, kızılcık ve portakal suyuna göre daha fazla. 1 bardak nar suyu, 10 bardak yeşil çay ve 4 bardak kızılcık suyu ile aynı seviyede antioksidan madde içeriyor. Narda ayrıca C vitamini, demir ve potasyum da var.

Otomatik alternatif metin yok.

Vücuttaki potasyum–sodyum dengesini koruyarak, sinir sistemi ve kasların düzenli çalışmasına yardım eder.Yine potasyum sayesinde, vücutta ödem oluşmasını ve kan şekerinin düşmesini engeller.

Terleme nedeniyle kapasitesini yitirmeye başlayan kasları canlandırır ve onların daha kolay hareket etmesini sağlar.

Ayrıca narın kalbi kuvvetlendirici bir etkisi de vardır.

Tatlı narın mizacı sıcak ve rutubetlidir, mide için gayet iyi gelir. Kendisinde hafif kabızlık yapıcı özellik bulunması sebebiyle de mideyi takviye eder.

Boğaz, göğüs ve akciğer için faydalıdır,öksürüğe gayet iyi gelmektedir.

Safrayı teskin eder, ishali keser kusmayı da engeller. Vücuttaki artık maddeleri yumuşatır, karaciğerdeki harareti söndürür, organları kuvvetlendirir.

Otomatik alternatif metin yok.

Safradan meydana gelen kalp çarpıntısına, kalpte ve mide gazında meydana gelen ağrılara karşı da faydalıdır.Nar ağacı kabuğu çok eskiden beri bilhassa bağırsak şeritlerine (tenyalara) karşı kullanılır. Bu yüzden veteriner hekimliğinde özellikle sığırlardaki tenyalara karşı kullanılır. Yalnız zehirlenmelere yol açabileceğinden dikkatli olunmalıdır.

Nar suyu virüs önleyici özelliğinden ötürü diş taşı temizlemede kullanılır. Nardaki tanen maddesinin kalp krizi riskin düşürdüğünü ortaya koyan çalışmalar yapılmaktadır.

Nar tohumu yağının, estrojen sentezlenmesini engelleyerek, göğüs kanseri hücrelerinin üremesine karşı etkili olduğu düşünülmektedir.

Son zamanlarda, nar suyunun prostat kanseriyle mücadele etmede kullanılması araştırılmaktadır.

Nar, Kuran’da adı geçen bir meyvedir:

Asmalı ve asmasız bahçeleri, hurmaları ve tatları farklı ekinleri, zeytinleri ve narları -birbirine benzer ve benzeşmez- yaratan O’dur. Ürün verdiğinde ürününden yiyin ve hasat günü hakkını verin; israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez. (Enam Suresi, 141)>

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This