İnternetten Bir Çok Kazanç Formülleri

Denizanaları

Denizanaları

Mar 25, 2017

Deniz altında yaratılan muteşem bir sanat : Denizanaları

Derin mavi sular, Allah’ın sonsuz yaratma gücünün bir bölümünün sergilendiği büyük bir alemdir. Yunuslardan ahtapotlara, denizyıldızlarından burada sayılamayacak birçok örneğe kadar tüm deniz altı canlıları tamamen suda yaşamak için tasarlanmış özel vücut sistemlerine sahiptir.

Bu canlılardan biri de bilimsel adı cubuzoa olan kutu denizanasıdır.

Cubuzoa’ların İleri Görüş Yeteneği
Bilim çevrelerinde yankı uyandıran kutu denizanalarının 4 grup gözü vardır ve bu gözler rofalyum (rhopalium) adı verilen özel bir yapı içinde bulunur. Her bir rofalyumda ise altı adet göz vardır.
Rofalyum içindeki gözler görülmektedir. Sağda ve solda yer alan küçük kahverengi lekeler ve ortalarında ışığı algılamaya yarayan özel hücrelerin yer aldığı pigmentli çukurluklar. Ortada altta ve üste bakar durumda konumlanmış olanlar ise kompleks yapılı kamera tipi gözler. Bu gözlerin ikisi de retina, epitelyum ve göz merceği gibi gelişmiş gözlerde bulunan unsurlara sahiptir. Hatta dahabüyük görünen ve aşağıyı işaret eden gözün parlak ışığa karşı kapanıp, karanlıkta açılan bir irisi de vardır. Şekil b‘de 10 dakika kadar gün ışığına tutulan göz bebeğinin nasıl küçüldüğü, şekil c‘de ise tamamen karanlıkta kalan göz bebeğinin nasıl büyüdüğü görülebilir. Bu yapılar ve özellikleri hiç kuşkusuz, Allah’ın yaratma ilminin delillerinden sadece birisidir.


Denizanasındaki bu gözler bilim adamlarını şaşırtacak derecede kompleks sistemlerdir.
Bilim adamları bu denizanasının göz merceklerini çıkartıp incelediklerinde üstün bir yaratılış delili ile karşılaşmışlardır. Merceği oluşturan yapı ışığın geçişi sırasındaki sapmayı düzelten bir yapıya sahiptir.
En üstteki göz merceğinin algılaması mükemmeldir ve keskin bir noktaya odaklanabilmektedir. Bu denizanalarının gözleri hiperoptiktir yani ileri görüş yeteneğine sahiptir!
Uzak bir kaynaktan gelen ışık tek bir ışık algılayıcı üzerine odaklanmak yerine, retinanın tüm yüzeyine yayılarak aydınlatmaktadır.
Denizanasının çeşitli türleri dokungaçlarında zehir taşırlar. Başka bir canlının bunlarla teması halinde, denizanasının ölü olduğu durumlarda bile,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This